628
191302

BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris

Förgylld brons och marmor. Tempelformad. Vitemaljerade sifferringar. Märkt undertill "No 2098" Höjd 39 cm, diam 17 cm. Nyckel och pendel medföljer.

Senare puttofigur, smärre marmornagg.