629
185544

BORDSPENDYL, av Jacob Holmgren (urmakare i Stockholm från 1811, död 1837). Empire.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 360 - 6 540 EUR
4 560 - 6 840 USD
Klubbat pris
66 000 SEK

Förgylld och patinerad brons. Vitemaljerad urtavla märkt "Jac: Holmgren Stockholm". Urhus med krönande uggla uppburet av en stående harlequin. Pendel medföljer. Höjd 38,5, längd 23 cm. Nyckel finns.

Emaljnagg vid nyckelhål.