630
193224

BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
27 000 SEK

Oval sockel med blomstergirlander. Urhus i form av bokhylla flankerat av sittande läsande barn. Vitemaljerad urtavla märkt "Michelez Rue St Honoré No 128 A PARIS" (nämnd på denna adress 1820/30). Höjd 37, längd 27 cm. Pendel och nyckel medföljer.

Nagg vid nyckelhål.