640
197423

BORDSPENDYL, Louis XVI, Frankrike, 1700-talets slut.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris

Förgylld brons och vit marmor. Runt urhus uppburet av spiralvridna ben med bockfötter. Vitemaljerad urtavla. H 37, l 25. Pendel medföljer.

Kompletteringar, bristningar, emaljskador.