641
185232

BORDSPENDYL. Frankrike, 1830/40-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
5 500 SEK

Förgylld och patinerad brons. Ställvis polykrom påmålning. Försilvrad urtavla. Orientaliserande mansfigur med stränginstrument vid palm. Höjd 49, längd 33 cm. Pendel och nyckel medföljer.

Minutvisare saknas.