643
193900

BORDSPENDYL. Österrike, 1800-talets början.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Fanerad med mahogny och bonat trä. Kolonner av alabaster. Snidad bronserad dekor av sittande figurer. Vitemaljerad urtavla. Höjd 61, längd 36 cm. Pendel medföljer.

Lagningar, skador, senare spegelglas.