Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
647
194166

PORTRÄTTSKULPTUR. Efter Johan Niclas Byström (1783-1848). Sent 1800-tal.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 170 - 1 460 EUR
1 360 - 1 700 USD
Klubbat pris
13 000 SEK

Vit marmor. Karl XIV Johan (Sveriges kung 1818-44). Höjd 42 cm.

Nagg.

Härskarkonst, Nationalmuseum 2010, jämför marmorskulptur av Byström, katalognr 2, sid 156.