648
196293

PORTRÄTTSKULPTUR. Efter Johan Niclas Byström (1783-1848). Sverige, 1800-talets första hälft.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 360 - 5 230 EUR
4 560 - 5 470 USD
Klubbat pris

Gråpatinerad gips. Karl XIV Johan. Höjd 90 cm.

Smärre nagg och retuscher.

Proveniens

Tidigare Fiholm, Södermanland.

Härskarkonst, Nationalmuseum 2010, jämför marmorskulptur av Byström, katalognr 2, sid 156.