649
198889

PORTRÄTTMEDALJONG. Sverige, 1800-talets början. Empire.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
262 - 349 EUR
274 - 365 USD
Klubbat pris
3 000 SEK

Mörkpatinerat gjutjärn och förgylld brons. Karl XIV Johan (som kronprins). Diam 9,5 cm.

Göthe, Georg, Johan Tobias Sergels skulpturverk, Stockholm 1921, sid. 145, nr 200, förlagan av Sergel utfördes 1811.