649
198889

PORTRÄTTMEDALJONG. Sverige, 1800-talets början. Empire.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
285 - 380 EUR
326 - 434 USD
Klubbat pris
3 000 SEK

Mörkpatinerat gjutjärn och förgylld brons. Karl XIV Johan (som kronprins). Diam 9,5 cm.

Göthe, Georg, Johan Tobias Sergels skulpturverk, Stockholm 1921, sid. 145, nr 200, förlagan av Sergel utfördes 1811.