Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
648
196293

PORTRÄTTSKULPTUR. Efter Johan Niclas Byström (1783-1848). Sverige, 1800-talets första hälft.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 870 - 5 850 EUR
5 660 - 6 800 USD
Klubbat pris

Gråpatinerad gips. Karl XIV Johan. Höjd 90 cm.

Smärre nagg och retuscher.

Proveniens

Tidigare Fiholm, Södermanland.

Härskarkonst, Nationalmuseum 2010, jämför marmorskulptur av Byström, katalognr 2, sid 156.