671
194466

RYTTARSKULPTUR. Frankrike, 1800-talets första hälft.

Utropspris
20 000 - 40 000 SEK
1 750 - 3 500 EUR
1 840 - 3 690 USD
Klubbat pris

Patinerad brons. Sockel fanerad med gul siennamarmor. Troligen föreställande Eugène de Beauharnais, hertig av Leuchtenberg (1781-1824), far till drottning Josefina (gift med Oscar I). Längd 22,5, bredd 12,5, höjd 46 cm.

Jämför snarlik skulptur av Eugène de Beauharnais, hertig av Leuchtenberg (1781-1824) som står i Karl XIV Johans bibliotek på Rosendal.