677
199997

JARDINIERE, formgiven av Eugène Cornu (fransk skulptör, d. 1875). Frankrike, 1860/70-tal.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
62 000 SEK

Onyx, förgylld och försilvrad brons, och emalj. Oval form. Flankerande putti. Figurmedaljonger och bladdekor. Signerad på sidan av figurmedaljong "Eug. CORNU PARIS". Längd 61, höjd 41 cm.

Försilvring sliten.

Proveniens

Inköpt av grosshandlare Johan Edvard Francke (1824-91) till dennes omfattande samlingar av konst och antikviteter i det franckeska huset på Norrlandsgatan 1 i Stockholm.
Därefter i arv inom familjen.

Auktionens jardinière avbildad i Johan Edvard Franckes hem, Norrlandsgatan 1, Stockholm.