Madeleine Pyk – en samling F769
682
196344

PORTRÄTTSKULPTUR. Efter Johan Tobias Sergel. Sverige, 1800-talets första hälft.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 690 - 7 590 EUR
6 520 - 8 690 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Svartpatinerad gips. Gustav III. Höjd 76 cm.

Nagg, slitage.

Göthe, Georg, Johan Tobias Sergels skulpturverk, Stockholm 1921, sid. 76, nr 84, Sergel utförde originalgipsbysten 1779 som kungen samma år skänkte som julklapp till sin gemål. Därefter har avgjutningar gjorts.