681
194464

STATYETT. Föreställande Apollo di Belvedere. Rom, 1700-talets slut. Troligen av Righetti eller Zoffoli.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 870 - 11 100 EUR
9 260 - 11 600 USD
Klubbat pris

Patinerad brons. Sockel av vit, grå och grön marmor. Höjd 36,5 cm.

Smärre marmornagg.

Proveniens

Tidigare gåva från Kungahuset. Därefter i arv.

Ljungström, Lars: Georg Haupt Gustav III:s hovschatullmakare, Stockholm 2006, sid. 69, 129-130, jämför statyetter som tidigare stod i Gustav III:s divansförmak, Stockholm slott.

Francesco Righetti och Giovanni Zoffoli var två kända tillverkare av bronser efter antiken under 1700-talets slut i Rom.