724
197835

BRODERADE TAVLOR, 1 par. 26,5 x 35 cm vardera. Stockholm 1811.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
10 500 SEK

Polykroma silkesbroderier och bemålning av landskap med byar, herresäten, människor, djur och båtar. En med: "Cousue par Brite. Helène. Hellbom. Paysage. Stockholm ce 18 Aprill 1811.". En med: "Cousue par Louise. Julie. Hellbom. Paysage. Stockholm le 19 Aprill 1811." Inramade.

Bemålningen med något slitage, obetydliga fläckar.

Proveniens

Enligt ägaren: Broderade av Juliana Lovisa Hellbom (född i mars 1798, gift Arosin) och Brita Helena Hellbom (född i februari 1799, död 2 mars 1821). Döttrar till guldsmed Olof H. och Lovisa, född Flodin, boende vid Jerntorget, Stockholm.