78
191824

Alfred Wahlberg

(Sverige, 1834-1906)
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
11 000 - 13 100 EUR
11 400 - 13 700 USD
Klubbat pris
125 000 SEK
Alfred Wahlberg
(Sverige, 1834-1906)

Torreby vid Gullmarsfjorden

Signerad Alfr. Wahlberg och daterad 1892. Duk 113 x 160 cm.

Torreby slott, vackert beläget vid Gullmarsfjorden, uppfördes år 1887 på beställning av Niels Georg Sörensen. Sörensen, som tjänat ihop en förmögenhet på att exportera trä till Spanien, kom varje år i maj månad, till Munkedals station med sin familj för att stanna på Torreby till september. Bland slottets mer namnkunniga gäster återfinns såväl Greta Garbo som medlemmar ur både Sveriges och Monacos kungafamiljer. Sedan år 1961 ligger Torrebys golfklubb på ägorna.

Formgivare