841
176673

BÄGARE med nödmynt, ostämplad, Sverige 1700-talets förra hälft.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
10 500 SEK

Räfflad fot, stämplad lambrequin och vågband. Livet med nödmynt i koppar från Karl XII:s tid och graverad inskription: "DÅ SVEA LAND I KRIG OCH ÖRLIG DJUPAST LÅG MAN DÅ PÅ KOPPARMYNT SLIK BILDER PRÄGLAT SÅG". Höjd 10 cm.

Dokument med förordningen från den 23 April 1719 medföljer.