844
198342

BÄGARE, silver, Hans Stadius änka, Kristianstad, 1737. Ca 220 gr.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris

Delvis förgylld. Godronnerad fot, vågband och graverade initialer. H 15.

Fotring med skador och lagningar. Del av fotringen bortklippt för att skapa kärleksgåva som brukligt i äldre tider. Undertill graverat ägarnummer och initialer. Sannolikt invändigt omförgylld.