"Musiklektionen II"
Signerad endre nemes och daterad -40. Olja på papp-pannå 59,5 x 72 cm.
Grevinnan Kerstin Hamilton, Stockholm.
Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Endre Nemes- retrospektiv utställning 1926-1972", 28 Oktober - 3 December 1972, kat nr 187. Avbildad i katalogen.
Riksutställningar, utställning nr 113, "Endre Nemes", kat nr 25.
Malmö konsthall, nr 25.