479
217175

BRUNO MATHSSON, "Vilstol nr 36", Firma Karl Mathsson, Värnamo 1936.

Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
441 - 530 EUR
460 - 552 USD
Klubbat pris
3 500 SEK

Skiktlimmad björk, flätad naturfärgad sadelgjord. Etikettmärkt och delvis handsignerad BM Komp. 1936 Bruno Mathsson KM Tillv. 36 Karl Mathsson Värnamo.

Skador, nackkudde saknas.

Modellen formgiven år 1933-34. Efter Bruno Mathssons första separatutställning på Röhsska Konstslöjdmuseet 1936 modifierades modell "Vilstol nr 1" till modell "Vilstol nr 36".