487
222299

TAKARMATUR, Hans Bergström, Ateljé Lyktan, Helsingborg 1940-tal. H 86.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
380 - 569 EUR
434 - 651 USD
Klubbat pris
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Mässing, 12 ljusarmar, ljusgula tygskärmar. Diam 66.

Smärre slitage.

Johan Jansson, Staffan Bengtsson, "Ljuset ska vara vitt och lysa fritt - Historien om ateljé Lyktan", Arvinius Förlag, Stockholm 2009, liknande modell med ytterligare skärm nedtill avbildad sid 236.