486
222298

HANS BERGSTRÖM, takarmatur, Ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
353 - 530 EUR
368 - 552 USD
Klubbat pris
9 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Mässing, tre perforerade klockformade skärmar hängande på olika höjder. Takfästet etikettmärkt ATELJE LYKTAN ÅHUS. Höjd ca 160 cm.

Smärre repor och slitage.

Johan Jansson, Staffan Bengtsson, "Ljuset ska vara vitt och lysa fritt - Historien om ateljé Lyktan", Arvinius Förlag, Stockholm 2009, modellen avbildad sid 235.