485
222296

AXEL LARSSON, skåp, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, ca år 1935.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
11 500 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Björk, handtagen mahognybonade. Serveringsskåp med skrivklaff ovan dubbeldörrar med inredning av hyllplan, en dörr med inredning av besticklådor, fem mindre lådor. Bakstycket märkt med metallbricka. Nyckel finns. Längd 160 cm, djup 45 cm cm, höjd 100 cm.

Smärre skador och slitage.

Monica Boman (red), "Svenska Möbler 1890-1990", Signum 1991. Modellen avbildad sid 169.