488
220066

CARL CEDERHOLM, skåp, för Firma Stil & Form, Stockholm 1940-50-tal.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 850 - 3 800 EUR
3 260 - 4 340 USD
Klubbat pris
34 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Mahogny, rektangulärt, två dörrar och sidorna med dekor av kassetter, inredning med hyllor och tre utragslådor. Höjd 154 cm, bredd 108 cm, djup 46,5 cm. Nyckel finns.

Obetydligt slitage.

Sigrid Eklund Nyström, "Möbelarkitekt på 1930-talet : om inredningsfirman Futurum och hur en ny yrkesgrupp etablerar sig ", Stockholm 1992, se sid 110-111

Carl Cederholm (f. 1909) tog examen från HKS, Tekniska Skolan, nuvande Konstfack, år 1940 efter tre års studier. Strax därefter etablerade Cederholm Firma Stil & Form som i Stockholms välsituerade kretsar snart blev ett känt namn med butik på Sturegatan 36, bara ett stenkast från Greta Magnusson-Grossmans tidigare butik Studio.

Firma Stil & Forms produktion genomsyrades till en början av en karakteristisk art deco-influerad stil men kom snart att andas Swedish Modern. Carl Cederholms formgivning kännetecknas av ett organiskt och assymmetriskt formspråk, ibland med exklusiva inläggningar i silver. Bland de viktigare av firmans inredningsuppdrag kan nämnas Centralhotellet i Gävle (1947).

Trots ett visst genomslag i borgerliga kretsar blev inte Cederholms Stil & Form möbler och armaturer tillverkade i några större upplagor. Auktionens skåp är enligt uppgift endast tillverkat i två exemplar.