528
222339

OKÄND FORMGIVARE samt VICKE LINDSTRAND, vitrinskåp med skåpdel, ca 1933.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 330 - 1 780 EUR
1 390 - 1 850 USD
Klubbat pris
10 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

För hörn, palisander, inläggningar av meanderbårder och stiliserade växtornament, skåpdelen med dekor av blomsterurna mm i olika träslag, fyra glasdörrar med graverad dekor med exotiska motiv av Vicke Lindstrand, signerade nedtill: Orrefors 1933 Lindstrand, lådor i möbelns nederkant. Längd 233 x 117 cm, hörndjup 65 cm, skåpdjup 28,5, höjd 125,5 cm.

Obetydliga skador och slitage.

Tilläggslista

En glasdörr ersatt med ograverat glass.

Del av större salongsmöblemang, en av övriga möbler märkt med tuschstämpel:
Malmö den 15. 8.1936 Gustafsson & Svensson, sannolikt grossist- eller leverantörsstämpel.