538
222548

AXEL EINAR HJORTH, fåtöljer, ett par, "Caesar", NK, Nordiska Kompaniet 1928.

Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
8 720 - 13 100 EUR
9 120 - 13 700 USD
Klubbat pris
170 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Antikpatinerad björk, halvrund form, sidan med reliefdekor av stiliserade växter, nedtill bård, fyrsidiga ben med överkragning och avslutande tassar. Märkta med metallbricka NK R 33231 -C 2 1 31.

Smärre torksprickor och slitage.

Proveniens

Möblemanget inköpt på NK:s novemberutställning år 1928.
I NK:s arkiv på Nordiska Museet står: "i björk fåtölj från 1928 beställd av G. Nilsson, modellnamn Caesar".

NK- novemberutställningen år 1928.
Möbelmanget "Caesar" utställt i NK:s paviljong på Världsutställningen i Barcelona 1929.

C Björk, T Ekström, E Ericson,"Axel Einar Hjorth Möbelarkitekt", Signum, 2009. Se sid 59, 76.