565
225634

FRODE HOLM, sideboard, Illums Bolighus, Danmark 1950-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
569 - 759 EUR
651 - 869 USD
Klubbat pris
13 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Palisander, tio olika stora lådor, liten sarg upptill. Märkt med metallbricka ILLUMS BOLIGHUS. Längd 180 cm, djup 42 cm, höjd 72 cm.

Den största lådan med liten hörnskada. Nyckel saknas.

Proveniens

Danska ambassaden, Stockholm.