223522

Hilding Linnqvist

(Sverige, 1891-1984)

"Från Berns Salonger"

Utförd omkring 1911. Blandteknik på papper 20 x 12 cm.

Utropspris:

10 000 - 15 000 SEK

1 086 - 1 629 EUR

Klubbat pris:
Proveniens

Redaktör Axel och Fru Märta Elvin.

Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Hilding Linnqvist", 1957, kat nr 342 C.

Folke Holmér, (SAK), Stockholm, "Hilding Linnqvist", 1955, omnämnd sid 32.

Övrigt

Påskrift a tergo: "Akvarell av mig, 1911-12, Hilding Linnqvist."