703
226026

SVEN PALMQVIST, vaser, 3 st, Orrefors ca 1940, modell 2138.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Slipad dekor av blad mot isad fond. Signerade Orrefors PA 2138/9 respektive 2138/2. Höjd 11-22,5 cm.

De minsta vaserna med obet slitage/nagg. (3)

Modellen formgiven 1939-40.