778
220271

GUNNAR WENNERBERG, servis, 89 delar, "Gullviva", Gustafsberg 1905-20.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
34 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Benporslin, koppartryckt och målad dekor i gult och grönt. Bestående av 21 mattallrikar (diam 24,2 cm, 2 med obetydlig kantnagg), 11 djupa tallrikar (diam 24,2 cm), 10 förrättstallrikar (diam 21,5 cm), 11 assietter (diam 17 cm), 11 mindre assietter (diam 14,5 cm), ett tårtfat (diam 29 cm), 4 (3+1) stora ovala uppläggningsfat (längd 33-38 cm), 3 mindre uppläggningsfat (l 19-24 cm), 2 ovala uppläggnigsskålar (l 21 cm), 12 tekoppar med fat (sprickor, krackelyr), två tillbringare (höjd 19 cm), 1 såsskål, samt terrin (fotnagg).

Obetydligt slitage. Enstaka nagg, krackelyrer och sprickor. (89)

Modellen formgiven år 1896 inför Stockholmsutställningen 1897.