779
229168

KARL & WALDEMAR LINDSTRÖM, vas, Rörstrand, omkring 1900, jugend.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 590 - 1 770 EUR
1 660 - 1 840 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Porslin, delvis genomgruten reliefdekor av tång i vatten i underglasyrfärger. Signerad Rörstrand KL i grönt, ristat 12998 WL. Höjd 41,5 cm.

Nagg runt fot och mynning.