813
227545

STIG LINDBERG, collier, Gustavsberg 1930-40-tal.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
265 - 353 EUR
276 - 368 USD
Klubbat pris
10 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Parian, av Stig L handgjorda hyancintblommor i vitt, rosa och ljusblått. Längd ca 52 cm.

Proveniens

Viola Gråsten, gåva av Stig Lindberg till Viola Gråsten. Även Astrid Sampe erhöll ett dito.

Gisela Eronn,"Tusenkonstnären Stig Lindberg", Prisma Förlag 2003. Se bild sid 155 där Astrid Sampes halsband är avbildat.