891
228740

DRAPERI. HV-teknik. 288 x 101,5 cm. Komponerat av Carin Wästberg.

Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
353 - 441 EUR
368 - 460 USD
Klubbat pris
4 500 SEK

Broderat Svenska Handarbetets Vänners signatur under kronor. Polykromt mytologiskt fornnordiskt motiv i jugendutförande.

Något slitage, smutsig, fläckar, smärre skador.

Proveniens

Har ärvts inom konstnärens familj.

Om HV-teknik: i Ulla Cyrus-Zetterströms bok "handbok i vävning": "HV-tekniken mfl kan sägas vara förenklingar eftersom mönstret endast plockas in på vissa ställen och inslaget för övrigt skyttlas in. Även om inplocken görs över hela ytan förenklas tekniken och alla snärjningar blir överflödiga då de olika ytorna hänger ihop genom inslaget".