896
227939

VÄVNAD. "Röd crocus". Gobelängvariant. 59 x 92 cm. Signerad AB MMF AMF

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
353 - 530 EUR
368 - 552 USD
Klubbat pris
14 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Ann-Mari Forsberg, född Lindbom). Komponerad 1945. Baksidan med påsydd etikett.

Något blekt. Något slitage, smärre fläckar, obetydliga skador. Baksidan med spår av klister.

Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch 61; Waldemarsuddes utställningskatalog nr 6: Ann-Mari Forsberg, Stockholm 1982, plansch sidan 4, nr 1, text sidan 22; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen! 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 164.

Exemplar av "Röd crocus" finns i samlingarna på Nationalmusem i Stockholm, Nordenfjeldske kunstindustrimuseum i Trondheim, Kunstindustrimuseet i Oslo.