897
233050

MATTA. Gobelängteknik och rölakan. 419 x 283 cm. Sverige 1900-talets förra hälft.

Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
1 240 - 1 410 EUR
1 290 - 1 470 USD
Klubbat pris
95 000 SEK

Blekgul botten med sicksackvariantdekor i benvitt. Smal brun bård.

Något slitage och smutsig, fläckar. En långsida med trampveck, maskingjorda fransar.