898
220170

MATTA. "Snäckorna". Gobelängteknik. 245 x 191,5 cm.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 900 - 2 850 EUR
2 170 - 3 260 USD
Klubbat pris
38 000 SEK

Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1943.

Ställvis något slitage, något smutsig, fläckar. Ställvis skadade fransar.

Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch 48;
Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 145.

Ett exemplar finns i Nationalmuseets samlingar, Stockholm.