Madeleine Pyk – en samling F769
899
220487

MATTA. "Snäckorna". Gobelängteknik. 281 x 193 cm.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 420 - 1 710 EUR
1 630 - 1 950 USD
Klubbat pris
34 000 SEK

Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1943.

Ställvis slitage, något smutsig, fläckar. Något skadade kortsidor, fransar saknas.

Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch 48;
Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 145.

Ett exemplar finns i Nationalmuseets samlingar, Stockholm.