908
222128

MATTA. Närmast oval form. Gobeläng- och flossavariant. 288 x 220 cm.

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 620 - 8 830 EUR
6 910 - 9 210 USD
Klubbat pris
105 000 SEK

Ljust polykrom komposition av björkinspirerad dekor. Rutmönstrad bård. Baksidan med påsydd skadad etikett. Komponerad av Gustaf Fjaestad, tillverkad av systrarna Amelie och Anna 1927. Tillverkad i systrarna Fjaestads vävateljén i Rackstad.

Något smutsig. Den slätvävda bården med något slitage och lagningar.

Proveniens

Frida Casthel-Larsson (född 1885) som på somrarna var "elev" i systrarna Fjaestads ateljé köpte mattan 1930. Mattan har gått i familjen men såldes på Bukowskis i november 1970. Den köptes av en släkting till första ägaren. Mattan renoverades på Livrustkammaren 1988.

Utställd i Paris någon gång mellan 1927-30.

Om familjen Fjaestads textilkonstnärliga verksamhet: Fjaestad, Agneta: Gustaf och Maja Fjaestad - ett konstnärspar, Arvika 1981, sidorna 77-79, 94-95.

Mattor liknande denna i gobeläng- och flossavariant beställdes även till Thielska Galleriet, Stockholm.