909
227746

MATTA. "Ängarna". Flossa. 209 x 144 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 590 - 1 770 EUR
1 660 - 1 840 USD
Klubbat pris
42 000 SEK

Komponerad 1928. Tillverkad efter 1941.

Ställvis obetydligt slitage, smärre fläckar. Långsidorna med trampveck, senare fransar.

Jämför Märta Måås-Fjetterström och verkstaden i Båstad, Stockholm 1951, plansch sidan 17; Mattor och vävnader - Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson, Marianne Richter, Ann-Mari Forsberg, Båstad 1956, plansch sidan 10.

"Ängarna" komponerades för m/s Kungsholm.