914
219753

MATTA. "Skvattram". Reliefflossa. 308,5 x 205,5 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 780 - 2 660 EUR
1 850 - 2 780 USD
Klubbat pris
38 000 SEK

Komponerad 1938. Tillverkad efter 1941.

Ställvis slitage, smutsig, fläckar. En kortsida med smärre skador, ställvis skadade fransar, många saknas.

Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch nr 43; Millesgårdens utställningskatalog nr 20: Märta Måås-Fjetterström, Stockholm 1989-90, nr 16.

Ett exemplar av "Skvattram" tillverkades till Svenska Institutet i Rom.