917
221566

MATTA. "Ljusa mattan". Rölakan. 301,5 x 201 cm.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 710 - 1 900 EUR
1 950 - 2 170 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Signerad MMF (Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1928. Tillverkad före 1942.

Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, fläckar. Sidorna med skador, senare ställvis skadade fransar, flera saknas.