918
226492

MATTA. "Blå heden". Rölakan. 347,5 x 255,5 cm. Signerad MMF (Märta Måås-Fjetterström).

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 770 - 2 650 EUR
1 840 - 2 760 USD
Klubbat pris
38 000 SEK

Komponerad 1931. Tillverkad före 1942.

Ställvis slitage, smutsig, fläckar. Senare orientalisk fläta och fransar.

Jämför Märta Måås-Fjetterström och verkstaden i Båstad, Stockholm 1951, plansch sidan 6.