926
227854

MATTA. "Salerno röd med enkel bård". Rölakan. 271 x 189 cm. Signerad AB MMF BN

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 800 - 2 250 EUR
1 900 - 2 370 USD
Klubbat pris
31 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1948.

Ställvis slitage, fläckar. Maskingjorda avslutningar och fransar på kortsidorna.

Jämför Yashar, Nazanin, Nilufar Tappeti Antichi: Tappeti Svedesi e Mobili Scandinavi Anni 1920-1960, Milano 1998, färgplansch sidan 39; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 151.

Mönstret komponerades till kapellet i Salerno, Italien.