925
225680

MATTA. "Salerno grå" ("Kristianstad"). Rölakan. 470,5 x 277 cm.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
150 000 SEK

Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1948.

Obetydligt slitage, något smutsig, fläckar. Ställvis skadade fransar, några saknas.

Jämför Yashar, Nazanin, Nilufar Tappeti Antichi: Tappeti Svedesi e Mobili Scandinavi Anni 1920-1960, Milano 1998, färgplansch sid 39.

Mönstret komponerades till kapellet i Salerno, Italien.