929
220700

MATTA. "Falurutan, grön Fabiola". Rölakan. 261 x 185,5 cm.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 420 - 1 710 EUR
1 630 - 1 950 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1952.

Obetydligt slitage, smutsig, fläckar. Ställvis skadade fransar, flera saknas.

"Falurutan" vävdes första gången röd till matsalen i residenset i Falun.