930
230157

MATTA. Rölakan. 227,5 x 150 cm. Signerad KLH MH SK ID (Kristianstad Läns Hemslöjd, Ingrid Dessau).

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

Diagonala ränder i benvitt samt olika bruna och blå nyanser. Komponerad omkring 1950.

Ställvis slitage, fläckar. Kortsidorna något skadade, ställvis skadade fransar, många saknas.