931
221594

MATTA. Rölakan. 490 x 305,5 cm. Signerad TPB (Textilatelier Polly Björkman).

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
70 000 SEK

Sverige omkring 1900-talets mitt. Ljusrödmelerad botten med polykroma geometriska figurer och två bårder.

Ställvis något slitage, smutsig, fläckar. En kortsida avkortad, en kortsida med smärre skador och ställvis skadade fransar, flera saknas.