934
200702

MATTA. Rölakan. 308 x 203 cm. Signerad SH BK (Svensk Hemslöjd, Berit Koenig).

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Rand- och sicksackmönster i olika grå och bruna nyanser samt benvitt. Sverige 1900-talets mitt. Köpt på Föreningen Svensk Hemslöjd, Sveavägen 44 i Stockholm den 16 december 1961 för 1.590kr + moms 66kr.

Ställvis något slitage, smärre fläckar. Senare orientalisk fläta och fransar.