Rand- och sicksackmönster i olika grå och bruna nyanser samt benvitt. Sverige 1900-talets mitt. Köpt på Föreningen Svensk Hemslöjd, Sveavägen 44 i Stockholm den 16 december 1961 för 1.590kr + moms 66kr.
Ställvis något slitage, smärre fläckar. Senare orientalisk fläta och fransar.