169
139591

Willem de Kooning

(USA, 1904-1997)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
25 000 SEK

Willem de Kooning
(USA, 1904-1997)

"Valentine"

Litografi, 1970, signerad med blyerts 32/47, tryckt hos Hollanders Workshop och med deras blindstämpel, utgiven av Knoedler Gallery, New York. 80,2 x 60 cm, bladstorlek 93,7 x 74,6 cm (Suzuki).

Veck på papperet från tryckningen (ej i bildytan).

Graham 16.